Konferencia, ktorá rúca predsudky. Women & Wealth prináša ľudský rozmer do sveta čísel

obchodnyregister 2026.05.04.

Women and Wealth prepája investovanie so životom. Ukazuje, že wealth nie sú len nuly na účte, ale aj čas, energia, vzťahy a schopnosť rozhodovať sa v súlade so sebou.  

Svet financií je často vnímaný ako chladné prostredie plné technických termínov a odťažitých grafov. Claudia Alner a Anita Murinčáková z Crowdberry sa to rozhodli zmeniť. Podujatie Women & Wealth nie je len ďalšou konferenciou o investovaní. Je to priestor, kde sa peniaze interpretujú ako nástroj slobody, integrity a vedomého rozhodovania.

– Prečo kľúčovou bariérou pri investovaní nie je nedostatok peňazí, ale jazyk, akým o nich hovoríme;

– prečo sa rast v určitom bode prestáva merať len percentami;

– ako mená známych rodín otvárajú dvere, no zároveň prinášajú bremeno neustáleho dokazovania vlastnej hodnoty;

– prečo je investovanie prepojené s mentálnou odolnosťou športovcov a schopnosťou zachovať si disciplínu pod tlakom.

S akou hlavnou myšlienkou ste zakladali Women & Wealth? Bola to chýbajúca komunita alebo ste cítili, že ženy (a muži) potrebujú špecifický jazyk na rozprávanie o peniazoch?

Na trhu dnes existuje viacero komunít pre ženy – investorky aj profesionálky v biznise, čo je veľmi pozitívny vývoj. Women & Wealth preto nevzniklo s ambíciou konkurovať existujúcim formátom, ale doplniť ich o inú perspektívu.

V Crowdberry dlhodobo vidíme, že kľúčová bariéra pri investovaní nie je len prístup ku kapitálu, ale aj spôsob, akým o ňom hovoríme a ako ho vnímame. Finančný svet je často komunikovaný technicky, odťažito a bez prepojenia na reálne životné rozhodnutia. A práve to mnohých ľudí, nielen ženy, z diskusie o kapitáli prirodzene vylučuje.

Women & Wealth preto vzniklo ako priestor, kde sa o kapitále hovorí zrozumiteľne, ale zároveň v investičnom kontexte. Nie len ako o číslach, ale ako o nástroji rozhodovania, slobody a zodpovednosti – teda presne v rovine, v ktorej s kapitálom pracujeme aj v Crowdberry. Zároveň ide aj o tému integrity – ako si ju zachovať v momente, keď človek kapitál nielen pozoruje, ale aktívne s ním narába a rozhoduje o ňom.

Máte za sebou pilotný ročník 2025 – čo vás na ňom prekvapilo?

Najviac ma prekvapila otvorenosť. Spíkri aj spíkerky boli pripravení hovoriť nielen o úspechoch, ale aj o pochybnostiach a skúsenostiach z praxe. Ukázalo sa, že ak vytvoríte bezpečný a zároveň vecný priestor, diskusia o peniazoch sa prirodzene posúva za hranicu čísel. Prepája sa s témami identity, hodnôt a reálnych životných rozhodnutí – teda presne s tým, čo v Crowdberry vnímame ako podstatu investičného uvažovania.

Konferencia Women and Wealth prepája investovanie so životom.image31fotiek v galérii
Konferencia Women and Wealth prepája investovanie so životom.
Zdroj: Crowdberry

Aká spätná väzba vás utvrdila v tom, že v roku 2026 musíte v tejto téme pokračovať?
Opakovane sme počúvali, že ľudia prvýkrát zažili konferenciu, kde sa necítili „mimo“ – a kde téma investovania a finančnej slobody dostal ľudský rozmer. Silne rezonovalo, že nejde len o obsah, ale aj o kontext a spôsob, akým sa o ňom hovorí. Vytvoril sa priestor, kde sa ľudia nielen zorientujú, ale aj lepšie pochopia vlastné rozhodovanie v oblasti kapitálu.

Pre nás je dôležité najmä to, keď účastníci odchádzajú s porozumením a zároveň s jasnejšou predstavou o ďalšom kroku. Práve tam sa pre nás začína zmysel pokračovať.

Vo vašom programe rezonuje, že „wealth“ nie sú len nuly na účte. Ako by ste definovali ženu, ktorá sa stará nielen o bohatstvo v zmysle peňazí, ale aj v zmysle svojej vlastnej hodnoty?

Je to žena, ktorá chápe, že kapitál má viac vrstiev. Finančný kapitál je len jedna z nich. Rovnako dôležitý je čas, energia, vzťahy a najmä schopnosť robiť rozhodnutia v súlade so sebou a svojimi hodnotami.

Takáto žena nevníma wealth izolovane, ale v kontexte celého života – ako výsledok toho, akým spôsobom a prečo sa rozhoduje.

Prečo by ľudia mali pochopiť princíp podujatí tohto typu?

Pretože nejde o jednorazovú inšpiráciu, ale o začiatok procesu. Veľmi často ľudia odchádzajú z konferencií motivovaní, no bez jasného ďalšieho kroku. Pre nás je kľúčové, aby tento krok existoval.Práve tu sa prirodzene prepája Women & Wealth s podstatou Crowdberry – s prostredím, kde sa investovanie deje v praxi a kde sa uvažovanie o kapitáli premieňa na konkrétne rozhodnutia.Podujatie preto nevnímame ako izolovaný zážitok, ale ako súčasť širšieho ekosystému, ktorý podporuje dlhodobé a vedomé rozhodovanie.

Ako dôležité je, aby začali vnímať investičné konferencie nie ako návod „ako zbohatnúť“, ale ako lekciu „ako žiť zmysluplný život“?
Je to kľúčové. Ak sa sústredíme výlučne na zbohatnutie, strácame širší kontext. Peniaze bez jasného smeru dlhodobo neprinášajú spokojnosť. Aj v Crowdberry vidíme, že najúspešnejší investori sú tí, ktorí rozumejú tomu, prečo investujú a aký dopad chcú svojimi rozhodnutiami dosiahnuť. Investovanie je v takom prípade prirodzeným predĺžením ich hodnôt.

Investovanie je niekedy vnímané ako „disciplína, ktorá nie je pre každého a už vôbec nie pre ženy“… no vy kladiete dôraz na networking – je vaším cieľom vytvoriť akýsi ekosystém, kde si budú ľudia navzájom radiť aj po skončení konferencie?

Áno, presne o to ide. Konferencia je vstupná brána, no skutočná hodnota vzniká až následne.

Aj preto Women & Wealth organizujeme ako Crowdberry – ako platformu, kde sa kapitál stretáva s reálnymi príležitosťami. Budujeme ekosystém, v ktorom sa mení spôsob uvažovania o investovaní a zároveň vzniká priestor, kde sa toto uvažovanie premieňa na konkrétne rozhodnutia a reálnu skúsenosť.

Aká je vaša odpoveď pre ženu, ktorá má pocit, že téma „wealth“ sa jej netýka, pretože nemá na účte milióny – v čom je táto konferencia inkluzívna?

Investovanie dnes už nie je o veľkosti účtu, ale o prístupe a schopnosti robiť informované rozhodnutia.

V Crowdberry dlhodobo pracujeme na tom, aby bolo investovanie dostupnejšie – aj pre ľudí, ktorí začínajú s menším kapitálom, ale majú ambíciu rozumieť a aktívne s ním pracovať.

Konferencia tento prístup prirodzene rozširuje. Ukazuje, že investovanie nie je uzavretý klub, ale otvorený priestor pre každého, kto chce zmysluplne zhodnocovať svoj kapitál a podieľať sa na raste domácich firiem s priamym dopadom na reálnu ekonomiku.

A aká je vaša odpoveď pre muža, ktorý má pocit, že téma „wealth“ je pri ženách spojená len s kabelkami či míňaním peňazí?

Je to stereotyp, ktorý je dôležité aktívne meniť. Ženy dnes riadia firmy, investujú a robia zásadné rozhodnutia o kapitále. Redukovať ich rolu na spotrebu je nielen nepresné, ale aj kontraproduktívne.

Keď sa pozrieme na jednotlivé body a diskusie v programe: Prečo ste pre tému budovania autority novej generácie vybrali práve duo Valentína Kasper Rosputinská a Vladimíra Marcinková? Čo považujete za kľúčový odkaz, ktorý majú odovzdať ženám vstupujúcim do biznisu?

Obe ženy poznám osobne – vnímam ich ako talentované, dynamické a hodnotovo ukotvené osobnosti. Reprezentujú novú generáciu autority, ktorá stojí na dôveryhodnosti, konzistentnosti a vlastnom výkone.

V paneli sa chceme pozrieť aj na predsudky, s ktorými sa museli vysporiadať. Obe pôsobia v prostrediach, ktoré sú stále do veľkej miery mužsky dominované – Valentína v biznise, Vladimíra v politike. Zároveň obe nesú aj kontext svojho mena, ktorý je často vnímaný ako výhoda. Otázkou však je, či to tak skutočne vždy je.

Valentína sa ako dcéra jedného z najbohatších Slovákov musela a musí vysporiadať s predsudkami, že je mladá, dedička a žena – a to len preto, že sa narodila do rodiny s už etablovaným postavením v slovenskom podnikateľskom prostredí. Vladimíra sa zas v politike stretáva s vnímaním politického zázemia svojho otca a ako mladá žena, dcéra politika, si so sebou prirodzene nesie aj určitú záťaž svojho „mena“.

Často sa hovorí, že meno otvára dvere. Otázkou však je, či to platí vždy – alebo či v niektorých prípadoch neprináša skôr vyššie očakávania a potrebu neustále dokazovať vlastnú hodnotu.Práve talentovaní ľudia ako Valentína či Vladimíra sa tak často musia o to viac snažiť, aby si svoje miesto obhájili nezávisle od rodinného kontextu. A to je aspekt, ktorý býva v spoločenskej debate často podceňovaný.

Na otázku, aký kľúčový odkaz z tohto panelu vyplynie, si rada počkám na samotnú diskusiu a pohľady oboch dám. A moderovanie takejto témy prirodzene patrí niekomu, kto je sám konfrontovaný verejným vnímaním a očakávaniami – preto ju povedie Adela Vinczeová.

Konferencia Women and Wealth prepája investovanie so životom.image31fotiek v galérii
Konferencia Women and Wealth prepája investovanie so životom.
Zdroj: Crowdberry

Tému otvárate otázkou predsudkov – je cieľom ukázať konkrétnu cestu, ako ich spracovať, vyvracať alebo ignorovať a ísť si za svojím?

Nie je to o ich ignorovaní, ale o ich pochopení. Keď rozumieme mechanizmom predsudkov, vieme sa vedome rozhodnúť, ako na ne reagovať. Zdieľanie skúseností ľudí, ktorí sa s rôznymi formami predsudkov stretli vo svojej praxi, je jednou z ciest, ako sa s nimi naučiť pracovať a zvládať ich.

V paneli o médiách máte zástupkyne Forbesu aj Aktualít – chcete týmto blokom posmeliť ženy, ako komunikovať, alebo skôr apelovať na médiá, aby aktívnejšie hľadali nové expertky? Ako k nim zapadá Soňa Gehry z Erste Private Banking?

Pre kontext, panel prepája pohľad médií, ekonomiky a spoločenského vnímania a otvára otázku: ak zmeníme, koho počúvame, mení sa tým aj spôsob, akým vnímame ekonomickú realitu?

Diskusia sa zameria aj na to, ako vznikajú mediálne „role modely“, kto určuje, koho považujeme za odborníka, a či sú kritériá odbornosti a úspechu nastavené rovnako pre ženy aj mužov. Zároveň sa pozrieme na to, či médiá len reflektujú existujúce nerovnosti, alebo ich vedia aktívne spoluvytvárať. Obe roviny sú dôležité.

Na jednej strane je potrebná odvaha žien vstupovať do verejného priestoru, na druhej strane zodpovednosť médií aktívne rozširovať spektrum hlasov. Ide o dialóg, nie jednostranný apel.

Soňa Gehry pôsobí dlhé roky v privátnom bankovníctve Erste Private Banking v Slovenskej sporiteľni. Má tak veľmi konkrétny vhľad do toho, ako sa vyvíja vzťah žien k správe majetku, a zároveň môže ponúknuť perspektívu, ako sa ekonomická realita niekedy zjednodušuje v mediálnych príbehoch.

Konferencia Women and Wealth prepája investovanie so životom.image31fotiek v galérii
Konferencia Women and Wealth prepája investovanie so životom.
Zdroj: Crowdberry

Panel s Emíliou Mamajovou a Simonou Bubánovou hovorí o tom, že rast sa v istom bode prestáva merať percentami. Čo je podľa vás „novou menou“ úspechu, o ktorej sa má v spoločnosti začať hovoriť?

Zmysluplnosť a udržateľnosť.Úspech sa čoraz viac definuje tým, či je dlhodobo udržateľný – pre človeka aj jeho okolie.

Prítomnosť pani Emílie Vášáryovej na konferencii o kapitále môže byť považovaná ako kľúčová… čo sa od nej môžu prítomní naučiť napríklad o integrite a disciplíne?

Že hodnoty nie sú niečo, čo prispôsobujeme okolnostiam, ale rámec, ktorý nás drží konzistentných v čase.

Prečo je dôležité pochopiť, že úspech bez vlastnej tváre a vnútornej slobody je v skutočnosti len inou formou chudoby?

Bez slobody stráca úspech význam. Ak nemôžeme byť sami sebou, všetko ostatné sa znižuje na sériu kompromisov, ktoré oslabujú našu integritu a vedú k strate kontroly nad vlastným životom.

Čo spája svet profesionálneho športu a investovania v podaní Moniky Chochlíkovej a Michala Handzuša – je to práca s rizikom alebo schopnosť vstať po neúspechu? Handzuša – je to práca s rizikom alebo schopnosť vstať po neúspechu?

Je to predovšetkým disciplína, práca s neistotou a mentálna odolnosť. Obe oblasti vyžadujú dlhodobú strategiu a schopnosť eliminovať vplyv momentálnych emócií na dôležité rozhodnutia. V ringu, na ľade aj na trhu sú výkyvy prirodzené – dôležité je nenechať sa nimi zlomiť. Práve schopnosť zostať konzistentný, poučiť sa z neúspechu a pokračovať vpred je to, čo definuje šampiónov aj úspešných investorov.

Konferencia Women and Wealth prepája investovanie so životom.image31fotiek v galérii
Konferencia Women and Wealth prepája investovanie so životom.
Zdroj: Crowdberry

Akú najväčšiu lekciu v oblasti finančnej gramotnosti by si mali účastníci odniesť od ľudí, ktorí sa museli naučiť spravovať kapitál pod obrovským tlakom verejnosti?

Najväčšou lekciou je schopnosť zachovať disciplínu a racionálny odstup od emócií v čase neistoty. Krátkodobé výkyvy aj tlak okolia sú prirodzenou súčasťou práce s kapitálom – nie signálom na zmenu stratégie. Finančná gramotnosť v takomto prostredí nie je o predpovedaní vývoja, ale o schopnosti kontrolovať vlastné reakcie a zostať konzistentný pri dlhodobých cieľoch.

Manželia Meškovci sú symbolom hodnôt – prečo ste sa rozhodli konferenciu uzavrieť práve témou vedomého rozhodnutia nerásť a budovania podnikania ako nástroja slobody?

Na tento panel sa obzvlášť teším. Podnikanie by malo byť nástrojom slobody, nie jej obmedzením. A práve o tomto sa budeme rozprávať s Meškovci a Zuzanou Čuvala Bartošovičovou z Hillbridges.

Akú úlohu hrá v správe majetku rodinná dynamika a ako sa podľa vás v páre zdravo nastavuje mierka ambícií a zodpovednosti?

Kľúčovú. Základom je otvorená komunikácia a jasne nastavené očakávania na oboch stranách.

V investičnom svete sa čoraz viac skloňuje pojem “Impact Investing” – nakoľko je pre ženy dôležité, aby ich peniaze nielen zarábali, ale aj reálne menili svet k lepšiemu?

Veľmi. V Crowdberry dlhodobo pozorujeme posun v investičnom správaní – investori sa nepýtajú len na očakávaný výnos a riziko, ale čoraz viac aj na reálny dopad kapitálu.

Počas pilotného ročníka Women & Wealth táto téma prirodzene rezonovala najmä v tom, že ženy často nevnímajú investovanie izolovane, ale v širšom kontexte – zaujíma ich, čo ich kapitál podporuje, aké firmy vďaka nemu rastú a aký vplyv má ich rozhodovanie na prostredie okolo nich.

Ukazuje sa, že prepojenie finančnej návratnosti s hodnotami bude v investičnom rozhodovaní čoraz dôležitejším faktorom.

Konferencia Women and Wealth prepája investovanie so životom.image31fotiek v galérii
Konferencia Women and Wealth prepája investovanie so životom.
Zdroj: Crowdberry

Vnímate ako dôležité, aby o ženskom kapitále a vplyve priamo na mieste diskutovali a počúvali aj muži? Prečo sa „boja“ tém, pri ktorých si myslia, že sú iba pre ženy?

Absolútne. Prítomnosť mužov je nevyhnutná, pretože hoci kapitál nemá pohlavie, diverzita v jeho správe zvyšuje kvalitu rozhodovania. Odstup mužov od týchto tém často nevyplýva zo strachu, ale skôr z toho, že nie sú zvyknutí na iný než čisto výkonový spôsob komunikácie. Skutočne funkčný investičný ekosystém však vyžaduje oba prístupy – analytický dôraz na výnos aj strategický pohľad na hodnotový dopad. Zapojenie mužov je preto dôležitá, aby téma nezostala izolovaná, ale prirodzene sa stala súčasťou štandardnej diskusie o modernej ekonomike a správe kapitálu.

Pozvanie na Women & Wealth je aj pozvaním k odvahe – čo by ste odkázali mužom, ktorí váhajú, či je toto podujatie aj pre nich?

Ak vás zaujíma, ako dnes funguje kapitál a rozhodovanie v širšom kontexte, toto podujatie je aj pre vás. Women & Wealth by Crowdberry stojí na presvedčení, že investovanie je zručnosť, ktorú sa dá rozvíjať – bez ohľadu na pohlavie či počiatočnú skúsenosť.